• Favorilere Ekle

Leyla ile Mecnun Efsanesi


     Leyla ile Mecnun efsanesinin, M.S 661 ile 750 yılları arasında varlığını sürdürmüş başkentleri; Şam ve Halfeti olan Müslüman Arap devleti Emeviler döneminde 700 lü yıllarda (sona doğru) yaşandığı rivayet edilmektedir.
     Bir kabile reisinin (dua edilip, adaklar adanarak dünyaya gelen) tek oğlu olan Kays kendisi gibi, bir kabile reisinin kızı olan Leyla'ya (okulda görüp) âşık olur.
     Birbirlerini çok severler ama Kays'ın sevgisi çok ağır basar, öyle ki birgün hocaları "Allah'ın adlarını yazın" dediğinde O, kağıda 'Leyla' yazar ve ceza alır.
     Kays'ın, kızını bu kadar sevmesi ve kızının da karşılık vermesi, dillere düşmeleri Leyla'nın annesini rahatsız eder ve onu okuldan aldırır.
     Leyla'yı artık göremeyen Kays, adeta aklını yitirir, çöllere düşer, baktığı her yerde onu görür gibi olur.
     Kays'ın bu hâlini görenler ona artık (deli anlamına gelen) Mecnun adını verirler.
     Kendini Allah'a adayan Kays, Leyla'yı yarattığı ve kendisine yaşattığı bu aşk için Ona şükreder; Bu öyle bir şükürdür ki ve artık Leyla'yı bile tanımaz, sa-
dece onun aşkıyla yanar, tutuşur.
     Onun düştüğü bu hâli görüp çok üzülen babası, Leyla'yı istese de Leyla'nın annesi "Oğlunuz delirmiş" deyip kabul etmez.
     Dedesi ve babası Kays'ı, düştüğü bu durumdan kurtarmak için Kâbe'ye götürüp dualar etseler de Kays, hâlinden memnun 'daha fazla âşık olmak için' dua eder ve duası kabul olur.
     Annesi, Kays'ı unutması için Leyla'yı çok zengin biri olan İbn-i Selâm ile evlendirir ancak Leyla ona; "Ben aslında bir periyle evliyim, bana dokunursan seni mahveder." der, inandırır.
     Leyla'nın evlendiğini arkadaşı Zeyd'den öğrenen Kays, kocası ölsün diye beddua eder ve bedduası tutar, Leyla'nın kocası ölür.
     İlk fırsatta hemen çölde Kays'a ulaşan Leyla, onu çok farklı bulur.
     Leyla'ya uzun uzun bakan Kays; "Sen Leyla olamazsın, çünkü Leyla benim içimde, hadi söyle sen kimsin ?" der, tanımaz.
     Kays'tan bu sözleri duyan Leyla, onun bu aşkla artık erişilmez bir seviyeye geldiğini anlar, üzülür ve hızlı bir şekilde döner eve kapanır.
     Annesi onu anlayıp çare bulmaya çalışsa da artık çok geçtir.
     Bu acıya dayanamayan Leyla, kısa bir süre sonra ölür.
     Leyla'nın öldüğü haberini arkadaşı Zeyd'den alan Kays, gelip Leyla'nın toprağını kucaklayıp ağladıktan sonra "Bu cana artık ihtiyacım yok, canansız can neye yarar Allah'ım, benim de canımı al" der ve bu acıyla kalbi durur, ölür.
     Kays'ı da Leyla'nın yanına gömerler.
     Bu hazin son'dan kısa bir süre sonra Kays'ın arkadaşı Zeyd, rüyasında Kays ile Leyla'yı cennette gördüğünü (ona Leyla'nın aşkına sadık kaldığının, ayrı-
ca ikisinin de aşklarını dünya hevesleriyle kirletmediklerinin söylendiğini) anlatır.Yorumlar - Yorum Yaz