• Favorilere Ekle

Arzu ile Kamber Efsanesi


     Bazı kaynaklar bu aşk hikayesinin 16.veya 17.yüzyılda yaşandığını yazsa da daha erken bir yüzyıl bandında yaşandığını tahmin ediyorum.
     Yine bazı kaynaklar bu efsanenin Suriye veya Irak'ta bir köyde yaşandığını yazarken bazı kaynaklar da hacca giden hacıların Arzu ile Kamber'in mezar-
larının oradan geçtiğini yazarak yukarıda adı geçen ülkelere S.Arabistan'ın da eklenmesini sağlarlar.
     Babasını küçük yaşlarda kaybeden Kamber, köyde annesi ile yaşamakta babasından kalan ve dayısının koyunlarını otlatmakta, çobanlık yapmaktadır.
     Annesi ölür ve yapayalnız kalır.
     Yakışıklılığı ile dayı kızlarının, dürüstlüğü ve çalışkanlığı ile dayısının gönlünü fethetmiştir.
     Birgün dayısı ona; "Dürüst, çalışkan ve efendi birisin, yerini kimse dolduramaz, yanımda kal, istersen kızlarımdan birini sana veririm" der.
     Bu sözler Kamber'in hoşuna gider ancak dayı kızlarının hiçbirine aşık değildir.
     Ve dayısının yanında yaşamaya başlar.
     Kamber, yakın bir köyde bazı kaynaklara göre annesi, bazılarına göre ise babaannesi ile yaşayan, güzelliği dillerde dolaşan Arzu'yu sık sık duymaya başlar, görmeyi çok ister ve bu yüzden o köye kadar koyunları otlatmaya götürür.
     Arzu'da Kamber'in yakışıklılığını sıkça duymaya başlamıştır.
     Birgün testisini doldurmak için köy çeşmesine gelen Arzu, Kamber'le karşılaşır.
     Orada koyunları su içen Kamber, bir taşın yanında uyumaktadır.
     Arzu, sesizce çeşme başında yüksekçe bir yere bir bilezik bırakarak evine döner.
     Yaklaşık, bir saat sonra çeşme başına geldiğinde Kamber'i uyanmış olarak görür ve bir dörtlükle bileziğini sorar.
     Kamber, bileziği almıştır ama tepkisini görmek için o da bir dörtlükle cevap verir, almadığını söyler.
     Konuşması bir dörtlükle daha devam eder ve Arzu'ya bileziği bulana ödül olarak ne vereceğini sorunca, Arzu son bir dörtlükle "ödül olarak Arzu'yu vereceğim" der.
     Kamber bu sözler üzerine bileziği Arzu'ya uzatır.
     Bundan sonra artık her fırsatı değerlendirir, buluşmaya başlarlar.
     Arzu'nun (babaannesi/annesi)ni de çok rahatsız eden bu buluşmalar kısa bir sürede köyden köye yayılır, Kamber'in dayısına ve dayı kızlarına kadar ulaşır.
     Haberi alan dayı, Kamber'i çobanlıktan alır, evinden çıkartır ve; "Şimdi bu sorunu kendin hallet.Eğer bir çıkmaza girersen gel söyle aşarız.Sen, bana kardeşimin emanetisin, sahipsiz değilsin" der.
     Bir gün Kamber'i hiç istemeyen Arzu'nun (babaannesi/annesi) onu zehirlemeyi planlar ve Arzu'dan Kamber'i yemeğe çağırtıp "Bu işi konuşup, tatlıya bağlayalım" der.
     Arzu, Kamber'i çağırır.Kamber gelir.
     Son anda yan odadan, (babaannesi/annesi)nin Kamber'i öldürmek için zehir getirttiğini duyunca şok olur ve durumu yine dörtlüklerle Kamber'e söyler, derhal oradan uzaklaşmasını sağlar.
     Son çarenin kaçmak olduğunu anlayan Arzu, Kamber'den kendisini dayısına haber verip kaçırtmasını ister.
     Kamber, Arzu'nun bu isteğini sevinçle karşılar, köye gelir dayısına durumu anlatır ve ondan "Olur" yanıtını alır.
     Kamber, Arzu'yu kaçırtma hazırlığı içerisinde dayısındayken Arzu'nun (babaannesi/annesi) haberi nasıl öğrenir bilinmez ama şeytanın aklına dahi gelemeyecek bir plan kurar.
     Bir geceyarısı Arzu'yu kaçırmaya gelen atlıları köy girişinde yaptığı helvayı ikram ederek ve ağlayarak durduran Arzu'nun (babaannesi/annesi) soranla-
ra "Bu, Kamber denilen bir gence aşık olan ve onu günlerdir göremediği için aşkından hastalanıp ölen kızım Arzu'nun helvasıdır" der.
     Atlılar duruma çok üzülür ve biraz daha ilerleyip geziyorlarmış gibi geri dönerler.
     Arzu'nun (babaannesi/annesi) bu kez başka köydeki çok zengin bir ağaya haber salarak "Gel, torunum/kızım Arzu'yu oğluna iste" der.
     Arzu'yu kaçırmaya giden atlıların "Arzu ölmüş" haberini getirmesi Kamber'i çok üzmüştür.
     İsteneceği günün arefesinde Arzu'yu çeşme başında gören Kamber, şaşkınlıkla karışık bir mutluluk yaşar, Arzu'dan "Seni seviyorum ama beni isteme-
ye gelecekler" sözünü duyunca kendilerine kurulan planı anlar.
     Arzu, umudunu hâlâ yitirmemiştir.Kurduğu planı Kamber'e anlatır.
     Oğluna kendini istemeye gelen ağaya, tek isteğinin Kamber'in atıyla gelin gitmek olduğunu söyleyecek, atın yularından tutan Kamber ilk fırsatta onu kaçıracaktır.
     Ve Arzu'nun tek isteğinde bir sakınca olmayacağına inanan ağa kabul eder, Arzu verilir ve kafile yola çıkar.
     Arzu'yu ön safta karşılıklı dörtlükler söyleyerek (!!) götüren Kamber, karşı köye varana kadar kaçıracak bir fırsat bulamaz.
     (Rivayetlerin hepsinde anlattığı ve benim aklımın alamadığı) O kadar kalabalığın içerisinde Arzu eğilip Kamber'e bir öpücük kondurmasından sonra Kamber, gözlerinden yaşlar akarak 'Arzu'nun evlenceği adamın gerdek gecesi ölmesini dileyip' atın yularını bırakır ve olduğu yerde kalır.
     Gerdek gecesi damadın iki rekat namaz kılarken birara hareketsiz kaldığını, dokununca da öldüğünü gören Arzu korkuyla çığlık atarak herkesi oraya toplar.
     Kendine geldiğinde bu kalabalıktan faydalanıp Kamber'e ulaşmak için geldiği yola geri döner.
     Geceyarısı yol üzerinde Kamber'in atını, atı takip ederek te az ileride Kamber'i bulur.
     Kamber, son nefesini vermek üzeredir.
     Kamber'i kucaklayan Arzu, kısa bir süre sonra onun adını söyleyip, öldüğünü farkeder ve Allah'a dua edip o da ölmek isteyince, Kamber'i kucaklamış haldeyken ölür.
     Damadın öldüğü, Arzu'nun kayıplara karıştığı haberini alan (babaannesi/annesi) gelir arar ve Arzu'yu Kamber'le (iki köy arasında bir yerde) kucak kucağa ölmüş halde bulur, onları ayırır aralarına yatar, Allah'tan canını almasını ister ve ölür.
     Köylüler onları buldukları şekilde gömerler.
     Anlatılanlara göre her yıl Arzu'nun mezarında beyaz, Kamber'inkinde kırmızı bir gül biter ancak aralarında çıkan 'cadı dikeni' adı verilen bir bitki onların birbirine değmesini engellermiş.Yorumlar - Yorum Yaz